top of page

Anksiyete Nedir? 1. MAKALE


Kaygı, olumsuz beklentinin hem zihinsel hem de fiziksel halidir. Zihinsel olarak, artan uyarılma ve endişeye yol açan işkenceye maruz kalma ve fiziksel olarak birden fazla vücut sisteminin nahoş aktivasyonu ile karakterize edilir - hepsi gerçek veya hayali, bilinmeyen bir tehlikeye tepki vermeyi kolaylaştırmak için vücut kişiyi uyarır.

Bazı kötü sonuçların beklentisiyle bilişsel korku duyguları ve titreme ve hızlı kalp atışı gibi fiziksel duyumlar rahatsızlık için tasarlanmıştır. Anksiyete, dikkat çekmek ve önemsediğiniz şeyleri korumak için gerekli değişiklikleri yapmanız için sizi teşvik etmek amacıyla da gelebilir. Ara sıra kaygı nöbetleri doğaldır ve hatta üretken olabilir. Kaygı, biz insanların geleceği hayal etme yeteneğine sahip olmak için ödediğimiz bedel olarak düşünülebilir.

Kaygı bir bozukluk haline geldiğinde

Ancak kalıcı, yaygın veya aşırı kaygı, ister okulda, ister işte veya arkadaşlarda olsun, günlük yaşamı bozabilir - bir kaygı bozukluğunun işareti. ABD'deki yetişkinlerin yaklaşık üçte biri hayatlarının bir noktasında kontrol dışı kaygıyla boğuşacak duruma gelmiştir.

Kaygıya genellikle depresyon eşlik eder ve ikisi birçok semptomu paylaşır ve aynı beyin yollarının çoğunu içerir. Biyoloji, erken travma gibi çocukluk deneyimleri ve aşırı koruma gibi ebeveynlik uygulamaları gibi kaygıya karşı savunmasızlığa katkıda bulunabilir .

Bizi uyanık ve canlı tutmada çok önemli bir rol oynadığından, kaygıyı tamamen ortadan kaldırmak ne mümkün ne de arzu edilir. Tedavi, kaygıyı yönetilebilir seviyelerde tutmaya yöneliktir. Anksiyete, terapi , ilaç veya her ikisi kullanılarak başarıyla tedavi edilebilir . Düzenli egzersiz ve derin nefes alma gibi yaşam tarzı önlemleri de kaygıyı kontrol etmede son derece önemlidir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Anksiyete şu anda dünya çapında önde gelen zihinsel sağlık sorunudur ve özellikle gençler arasında kaygı insidansı hala artmaktadır. Artan sayıda çocuk ve ergen bu bozuklukla teşhis edilmektedir. Kayg

Anksiyete, yalnızca zihinde sonsuz endişe döngüleri ile değil, vücuttaki genel ürkeklik ve titremeden kulak çınlaması ve nefes darlığına kadar kalp çarpıntısı yaratan rahatsızlıklarla da kendini göste

Anksiyete aktif tedavi gerektirir; aksi takdirde yaşamı daraltır ve kronik bir duruma dönüşme eğilimindedir. Ancak bu, bir reçete veya tıbbi müdahale gerektirdiği anlamına gelmez. Kaygıyı kontrol etme

bottom of page